Portal o powiększaniu piersi i nie tylko!

powiekszaniepiersi24.pl

Depresja i jej objawy – sprawdź jak się jej ustrzec

Depresja, a konkretniej zaburzenia depresyjne to zespół objawów afektywnych, które utrzymują się minimum kilka tygodni. To niezwykle skomplikowana przypadłość, której przyczyny mogą być bardzo różne.

Depresja – jakie są objawy?

Zaburzenia depresyjne to zjawisko, które objawia się w bardzo różny sposób. Objawy dzielimy na pięć typów:

  • Objawy somatyczne: zaburzenie rytmu dobowego, nadmierna męczliwość, bezsenność, problemy z apetytem.
  • Objawy motywacyjne: brak mobilizacji i chęci do podejmowania jakiegokolwiek działania, życiowa stagnacja, spowolnienie psychoruchowe, problemy z podejmowaniem decyzji.
  • Objawy emocjonalne: huśtawka nastrojów, ogólne rozdrażnienie, ataki lękowe, zniecierpliwienie, rozdrażnienie.
  • Objawy poznawcze: obniżenie samooceny, krytyczne spojrzenie na własną osobę.
  • Myśli samobójcze

Rzecz o bezsenności – podstawowym objawie depresji?

W obecnych czasach z zaburzeniami snu boryka się lwia część społeczeństwa. Wpływ na to ma wiele czynników, jednym z nich jest znaczne pogorszenie jakości trybu prowadzonego życia. Złe odżywiania połączone z siedzącym trybem życia negatywnie odbija się na kondycji naszego organizmu. Konsekwencją tego mogą być również problemy ze snem.

Oczywiście, przyczyn bezsenności jest znacznie więcej. W dzisiejszym artykule pragniemy jednak skoncentrować się nie na samych czynnikach kształtujących problemy ze snem, a metodach leczenia bezsenności.

Korzystanie z medykamentów takich jak tabletki nasenne powinno stanowić ostateczność. Wszakże, organizm bardzo szybko uzależnia się od takich specyfików. Konsekwencją tego jest praktyczna niemożność zaśnięcia bez skorzystania z silnego leku nasennego.

Zdecydowanie rozsądniejszym jest leczenie bezsenności w sposób naturalny. Co zatem można zrobić by pozbyć się problemów ze snem?

  • Po pierwsze – należy radykalnie zmienić tryb życia na zdrowszy. Należy bezwzględnie wyeliminować używki (papierosy, alkohol i inne) oraz wykorzystać zdrowy, zbilansowany jadłospis. Koniecznym jest również podejmowanie trudów codziennej aktywności fizycznej. Dzięki temu, poprawimy kondycję, co wpłynie na pracę naszego organizmu i ułatwi zasypianie.
  • Po drugie – powinniśmy zadbać o komfort naszego snu. Wygodny materac i poduszka to absolutna konieczność. Ponadto, sypialnia powinna być wywietrzona (bezpośrednio przed snem) i odpowiednio wyziębiona. Pamiętać należy także o usunięciu/wyłączeniu wszelkich elementów, które mogą absorbować naszą uwagę, tj. radioodbiorniki, telewizor itp.
  • Po trzecie – relaks. Odprężony i zrelaksowany organizm to zdrowy organizm. Warto poświęcić trochę czasu w ciągu doby na coś odprężającego – dobrą książkę, film czy spacer. To w jaki sposób zamierzamy się relaksować, zależy oczywiście od nas samych.

Pamiętaj – ignorowanie bezsenności może nasilać problem, dlatego też – w momencie kiedy pojawią się zaburzenia snu powinieneś reagować natychmiastowo. Bagatelizowanie problemu może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Depresja – jakie są przyczyny?

W przypadku czynników kształtujących zaburzenia depresyjne, medycyna dokonuje podziału na dwa typy:

Przyczyny somatyczne: tzw. czynniki egzogenne: poród, ciąża, leczenie (szczególnie hormonalne), urazy i kontuzje.

Przyczyny psychiczne: wydarzenia związane z utratą czegoś lub kogoś, porażki.

Zdiagnozowanie przyczyny występowania zaburzeń zwykle jest bardzo proste. Sam pacjent potrafi ocenić, co powoduje pogorszenie humoru i huśtawkę nastroju.

Depresja – jakie są metody leczenia?

Zaburzenia o charakterze depresyjnym to skomplikowana choroba, której leczenie może mieć różny przebieg. W każdym przypadku niezbędna jest wnikliwa konsultacja, tudzież wywiad psychoterapeuty z pacjentem.

Lekarz może zalecić zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie psychoterapeutyczne. Nie rzadko obydwie metody stosuje się równocześnie. Leczenie zaburzeń depresyjnych trwać może zarówno kilka miesięcy, jak i ciągnąć się latami. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań, stadia choroby oraz samego pacjenta.

Z zaburzeniami depresyjnymi walczy około 5-7% społeczeństwa. Ta nierówna walka, każdego roku uśmierca dziesiątki Polaków (próby samobójcze).

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2020 Portal o powiększaniu piersi i nie tylko!

Theme by Anders Norén